עיצוב טקסטיל הוא יצירה של מגוון דגמי בדים, מחומרי גלם שונים, בשיטות ייצור שונות, שיטות צביעה ושיטות עיצוב שונות. כל אלה משפיעות על הצורה הסופית של הבד ועל השימושים המתאימים לו . זהו תחום מגוון ואינסופי, שיש לו קשר הדוק ובלתי נפרד לעולם האופנה.

עיצוב טקסטיל – מתחיל מבחירת הסיביםעיצוב טקסטיל מה זה בדיוק?

למעשה עיצוב טקסטיל יכול להתחיל ממש מרגע בחירת הסיבים, מהם מייצרים את הבד, אך אפשר גם לעצב טקסטיל על ידי יצירת שינוי בבד קיים – באמצעות צביעה, או הדפסה שלו. יחד עם זאת, כאשר עיצוב טקסטיל מתחיל מבחירת הסיבים, השליטה באופי הבד ובמראה הסופי שלו היא מוחלטת. בחירת הסיבים משפיעה גם על מאפיינים כמו מחיר הבד, תחושה, התאמה שלו לסגנונות עיצוב שונים ועוד. ניתן לבחור בין סיבים טבעיים לסיבים סינטטיים, בין סיבים ממקור צמחי לבין סיבי צמר.

שיטת ייצור הבד

לאחר בחירת סוג הסיבים, יש לייצר מהם חוטים, על ידי תהליך טוויה, מהחוטים המוכנים אפשר להמשיך בטכניקה של אריגה בנול – ייצור בדים בשיטת שתי וערב, או סריגה – ייצור בדים עם מכונות סריגה.  ההבדל הוא מהותי, גם בין שתי שיטות הייצור הללו, שכן אריגים נוטים להיות מעט נוקשים יותר ופחות עמידים לעומת סריגים למשל. שיטה נוספת, אך פחות נפוצה לייצור בדים בתחום האופנה היא ליבוד – יצירת לבד על ידי חום, לחות וחיכוך.

צביעה או הדפסה – שלב אחרון בעיצוב טקסטיל

יש בדים שנראים נהדר גם כשהם בגוון הטבעי של הסיבים מהם הכינו את הבד. אבל האמת היא שהשלב הזה בעיצוב טקסטיל הוא אחד השלבים היצירתיים, המעניינים ביותר, שהופכים גם את הבדים להרבה יותר אטרקטיביים. אם יש אינספור סוגי בדים, אז אפשר לומר שיש אפילו עוד יותר שיטות לצביעת בדים או הדפסה על בדים, יש גם אינספור סוגי צבעים, אשר בחירה בכל אחד מהם יכולה ליצור אפקט שונה לחלוטין על גבי הבד, בגלל האופן שבו הצבע נספג בבד. זוהי גם הסיבה העיקרית, בגללה חנויות בדים נראות כל כך צבעוניות ואטרקטיביות.

כיום רוב הבדים בתעשיית האופנה מודפסים באופן תעשייתי, על ידי מכונות דפוס דיגיטליות, אבל בעולם הקוטור למשל, כמו גם בבגדים מסורתיים, עדיין נהוגות שיטות צביעה והדפסה ידניות על בדים, כמו שיטת השיבורי היפנית, או דפוס חותמות, אותו עדיין אפשר למצוא ברחבי העולם. ניתן גם לקבוע את גווני הבד בשלב האריגה, או הסריגה, על ידי בחירת חוטים צבעוניים.

לסיכום

עיצוב טקסטיל הוא תחום רחב ואינסופי, הקשור באופן בלתי נפרד לעולם האופנה. העולם אמנם מלא באינספור סוגי בדים ועיצובי בדים, אבל אם יש לכם אפשרות לשלוט גם בשלבי עיצוב הטקסטיל, אתם יכולים לשלוט באופן הרבה יותר איכותי ומלא, גם על איכות ואופי הבגדים שתעצבו.